Екипът на Balkan Services взе участие в конференцията „A legacy of excellence: Future - Forward Business Solutions“. Събитието, организирано от Kamburov & Partners – Данъчно консултиране и АДВАНС (Advance Valuations) се проведе на 22 октомври в столичния хотел Милениум. Илка Киселова, старши ESG консултант в Balkan Services откликна на специална покана и беше гост-панелист в конференцията.
Сред основните теми, дискутирани от панелистите бяха възприемането на ESG практиките от инвеститорите и регулаторите, а също и как новите изисквания за докладване на устойчивостта ще променят бизнес стратегиите в дългосрочен план.
„България е сред „отличниците“ по отношение на транспонирането на ESG директивите в сравнение с други 17 държави членки на ЕС, които все още не са въвели CRSD в местното законодателство. Но това отличие касае само срокът. За цялостната подготовка – тепърва ще видим резултатите“, каза по време на участието си в дискусионния панел, посветен на ESG политики Илка Киселова, старши ESG консултант в Balkan Services.
Тя напомни, че Corporate Sustainability Responsibility Directive (CSRD) е част от Закона за счетоводството от август тази година, а месец по-късно бе приет и Законът за независимия финансов одит и изразяването на сигурност по устойчивостта.
Илка Киселова обърна внимание, че докладването на устойчивостта е предизвикателство за различните участници в процеса. И конкретно: „Одиторите в България бяха поставени в много трудна ситуация с промяната на закона и им се налага в кратък срок да се обучават на новите изисквания“.
Тя подчерта, че както има стандарти за докладване във финансите, така вече има стандарти за отчитане на устойчивостта.
„Това, което години наред се е създавало като практика на финансово докладване – развитие на организация и екипи, създаване на знание, съответно образователни програми в университети, употреба на софтуери за счетоводни записи и отчети в компании и всичко друго, което касае представяне на финансови резултати, започва да се развива и по линия на докладването на устойчивостта“, поясни Илка.
ESG експертът от екипа ни допълни, че повечето компании, които са в обхвата на докладване на устойчивостта съществуват на пазара от години и тази устойчивост във времето е резултат от положени изключително много усилия както в социален и управленски аспект, създавайки правилните политики и избирайки за партньори правилните доставчици, така и по отношение на екологичните аспекти, спазвайки всички местни и европейски регулаторни норми.
„ESG докладването като добавена стойност за компаниите носи това, че те могат да докажат по един обективен начин всички усилия, които са влагали до този момент и да ги представят през рамката на стандартите. Това е начинът, по който компаниите могат да комуникират към своите заинтересовани страни върху какво са работили осъзнато, полагайки усилия и с инвестиция на време и ресурси.“
В допълнение към продуктите ни в Balkan Services предлагаме услуги за подготовка и създаване на структурирана организация, свързана с ESG докладването.
В портфолиото ни от скоро фигурира и специализираното решение за ESG отчитане на Lucanet, с което да събирате данните си за устойчивост, да анализирате информацията, съдържаща се в тях и да изготвяте съвместими с регулаторните изисквания отчети.