Balkan Services предлага услуги за подготовка и създаване на структурирана организация, свързана с ESG* докладването. С новите европейски регулации в областта на устойчивото развитие, за голяма част от компаниите нефинансовото докладване се приравнява като значение и тежест с финансовото.
Изготвянето на доклад е финалната стъпка на един по-дълъг и многоспектърен процес. Пътят в този процес, извървян правилно, следва да донесе яснота, да намали стреса в организацията, да изравни разбиранията и да настрои нивата на ESG ангажираност в екипа по начин, който да надгради и подобри настоящите организационни процеси без да ги променя по същество.
Провеждаме обучения и работни срещи, в които запознаваме екипа с терминологията, регулацията, касаеща нефинансовото докладване, добрите практики и тенденции в сектора, в който компанията оперира. Целта е постигане на общо разбиране в екипа за ESG, яснота за ръководството как ESG влияе на компанията и избор на оптмимален подход на ESG управление.
Организираме процес по оценка на съществените теми съгласно изискванията на CSRD и ESRS стандартите.
Оценката на съществените теми е ключов процес за всяка компания, която има задължение за ESG докладване и желае да управлява по-ефективно въздействията си върху околната среда и обществото. На база съществени теми, бизнесът идентифицира областите на целеполагане и отчитане по въпросите на устойчивостта. От една страна това осигурява съответствие с регулациите. От друга - определя ESG фокуса на компанията и дава яснота в кои области следва да се вложат ресурси за управление и докладване.
Съдействаме на бизнеса в разработването на цялостна ESG стратегия, базирана на определените съществени теми, бизнес стратегията на компанията, регулаторната рамка и пазарните тенденции. Стратегията включва поставяне на ESG цели, определяне на ключови показатели за успех и мониторинг, както и разработване на план с активности, които да подкрепят изпълнението на програмата за устойчивост.
След оценка на съществените теми и ESG целеполагане, определяме ключовите индикатори за докладване и нивото на детайл на информацията, която компаниите следва да съберат и представят в своя нефинансов отчет съгласно стандартите за отчитане на устойчивостта (ESRS). На база тази стъпка, предприятията имат повече яснота и могат да предприемат конкретни дейности по създаване на ефективна организация за събирането на необходимите данни, включително да идентифицират какви допълнителни настройки и подобрения са необходими за съществуващите системи за управление на данни.
Създаваме съдържание за нефинансовия доклад, който включва наличната в предприятието информация, изразена в количествени и качествени данни, анализи и графики в подходяща структура и логическа свързаност. Следваме изцяло стандартите за докладване, за да представим готов отчет, който да бъде предоставен на одитиращата компания.
Организираме процеса по оценка по Таксономията на ЕС, който включва въвеждащо обучение за екипа, оценка за допустимост, насоки за постигане и оценка на съответствие и изготвяне на декларация, която е неделима част от нефинансовото докладване. Процесът включва предоставяне на информация от страна на представители на ръководството и на финансово-счетоводния отдел на компанията.
*ESG
ESG е общ термин, който обозначава „екологичните“, „социалните“ и „управленските“ аспекти на дейностите в предприятията, реализирани чрез политики, стандарти, практики и инициативи. Измерването на отделните ESG показатели е форма на проследяване развитието на корпоративната устойчивост в предприятието.
Устойчивостта е основен аспект от процеса на бизнес управление, който в различна степен и в различни направления се развива от компаниите. Обществените нагласи, затягащото се международно и местно законодателство, засиленият инвеститорски контрол и завишените потребителски изисквания налагат нов подход на управление на въпросите, свързани с устойчивостта. Отделните заинтересовани страни изискват повече ангажираност и прозрачност относно начините, по които бизнесът управлява своите въздействия върху трите основни области на устойчивостта – околна среда (E – environment), социална среда (S – social) и корпоративно управление (G – governance). Актуалните регулации налагат необходимостта от формализация и документация на процесите, които касаят устойчивото развитие на компаниите.
**CSRD
CSRD е акроним на Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта. Директивата надгражда съществуващата до момента Директива за нефинансово отчитане (NFRD), като създава множество допълнителни изисквания за отчитане на устойчивостта и разширява обхвата на задължените предприятия за докладване. Целта е да се подобри качеството на наличната информация за устойчивост, достъпността до тази информация за инвеститорите и различните заинтересовани страни, както и да помогне на Европа да развие по-устойчива икономика.
***ESRS
CSRD налага първите 12 европейски стандартa за отчитане на устойчивостта (ESRS). Стандартите целят подобряване на прозрачността на докладите за околната среда, социалните отношения и корпоративното управление (ESG). Съгласно ESRS, информацията, която трябва да бъде разкрита от предприятията е от количествен и качествен характер и включва:
Инициативата има за цел да повиши строгостта и прозрачността на нефинансовото отчитане, за да съответства на това на финансовото отчитане. С приложимостта на ESRS стандартите, което има задължителен характер за предприятията в обхват, се създава процес по внедряване на устойчивостта в основата на бизнес процесите и докладването.
****EU Taxonomy
Таксономията на ЕС е основен инструмент за насочване на инвестиции към екологично устойчиви икономически дейности, в съответствие с целите на Европейската зелена сделка.
Таксономията е класификационна система, която дава описание на критерии за отделни икономически дейности. Покриването на тези критерии от компаниите следва да докаже, че съответните бизнес дейности и капиталовложения са екологично устойчиви и допринасят за постигането на поне една от шестте екологични цели на Таксономията на ЕС.