Екипът на Balkan Services взе участие в бизнес закуска „Breaking News with M&P vol. 2“, посветена на темите за регулациите ESG, NIS 2 и Wisthelblowing. Професионалното събитие, организирано от адвокатско дружество "Мургова и партньори“ се проведе на 5 ноември в София. Владимир Рашев, управляващ партньор в Balkan Services, откликна на специалната покана и сподели пред аудиторията как компаниите могат да се подготвят за новите изисквания за докладване на устойчивостта.
Задължение за докладване на устойчивост от 1 януари 2026 г. ще възникне за големи, средни и малки предприятия, които са дружества, извършващи дейност от обществен интерес. Такова задължение ще имат и всички малки и средни предприятия, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар в ЕС.
Владимир обърна внимание на факта, че след тази дата в България, задължени да изготвят ESG доклади ще бъдат около 700 компании.
„Закъснели ли сте, ако не сте започнали да работите по темата? Според мен – да“, сподели личното си мнение управляващият партньор в Balkan Services.
Той обясни, че като допълнение към продуктите си консултантската IT компания предлага и услуги за подготовка и създаване на структурирана организация, свързана с ESG докладването.
„С тази услуга целим да помогнем на клиентите си да разберат до каква степен новите регулации ги засягат, какво е нужно да направят и какви данни трябва да започнат да събират през 2025 г., за да имат какво да отчетат през 2026 г.“, каза Владимир.
Той разясни, че ESG отчетите на компаниите, ще бъдат одитирани и заверени точно като финансовите отчети и ще имат същата тежест.
Владимир подчерта, че обемът на тези данни е много голям, като част от информацията е представена в количествени измерители, но по-голямата е от качествен характер.
„След като компаниите установят, колко много са данните, които трябва да докладват ще осъзнаят нуждата от софтуер, с който да автоматизират целия процес по отчитане на устойчивостта, за да може ESG докладът да се одитира по-лесно и да има проследимост“, прогнозира Владимир Рашев.
Той сподели, че в портфолиото на Balkan Services от скоро фигурира и специализираното решение за ESG отчитане на Lucanet, с което компаниите могат да събират данните си за устойчивост, да анализират информацията, съдържаща се в тях и да изготвят, съвместими с регулаторните изисквания отчети.
„Моят съвет към компаниите е да не се плашат от ESG директивите, а да започнат да се запознават с тях и да намерят начин, по който с минимални усилия да постигнат добър резултат и да могат да го отчетат“.