Информация за контакт
-
Адресул. "Екзарх Йосиф" 31, 1000 София, България
-
Телефон+359 2 980 95 99
-
Уебсайтwww.balkanservices.com
Статията е продължение на „ТОП 10 BI трендове през 2021 г.: големият дигитален преход (част 1)“
В първа част разгледахме 5 от тенденциите в BI за 2021 година. Вижте кои са останалите 5.
Колко рано можеше да се установи зараждащата се пандемия? Изследванията на „алтернативните“ данни (в случая данните за трафика извън болниците в Ухан и търсенията по ключови думи в интернет в тази географска област) сочат, че е възможно вирусът да е започнал да циркулира в края на 2019 г.
Инвестиционната общност например е пионер в използването на алтернативни данни, включително аудио, въздушни снимки, качество на водата и потребителски нагласи. Това са примери за иновации, базирани на данни, а “яхването на вълната“ и използването им може да доведе до огромни печалби.
След 2020 г. тенденцията е алтернативните данни да станат нещо обичайно, с цел аномалиите да се откриват много по-рано.
Така могат да се получават производни данни, създадени от комбиниране, свързване и синтезиране с данни от основния бизнес софтуер, който компанията използва, напр. ERP системи, CRM, WMS софтуер и др.
Според IDC: „С регистрирането и предоставянето на повече данни от външни източници, възможността по-голяма част от тях да се използват се превръща в ключов фактор. Това включва прилагане на добри практики от сектори, различни от вашия“.
Тенденцията не е нова, но сега, в условията на ускорен дигитален преход, се превръща в значима основа на съвременните бизнес анализи, благодарение на развитието в областта на изкуствения интелект, включително графики на знанието (knowledge graphs), специализирано хранилище с данни (data fabrics), обработка на естествения език (NLP), обясним изкуствен интелект (explainable AI) и анализ на всички видове съдържание.
Тази тенденция е изцяло зависима от машинното обучение (machine learning) и изкуствения интелект (artificial intelligence), защото човешкото око не може да обхване всичко, за разлика от съвременните технологии.
Организациите започват да осъзнават стойността на алтернативните данни.
Откриването на взаимовръзки в комбинациите от различни данни и генерирането на производни данни ще формира основата на съвременния бизнес анализ.
До 2025 г. изкуственият интелект за анализ на видео, аудио, текст, потребителски нагласи и друго съдържание ще предизвика мащабни иновации и трансформации в 75% от глобалните дружества от Fortune 500. (по данни на Gartner)
Анкета, проведена съвместно от IDC и разработчика на BI системи Qlik разкрива, че най-често срещаният резултат от успешните корпоративни проекти за бизнес анализи е подобрената оперативна ефективност.
По време на пандемията през 2020 г. светът стана свидетел на много промени. Бързите реакции придобиха изключителна важност, а оптимизирането на бизнес процесите в компаниите зае централно място в дигиталния преход.
От десетилетия организациите оптимизират бизнес процесите си, но новостите в последната година се изразяват във все по-настоятелното навлизане на технологии като роботизирана автоматизация на процеси, детайлен анализ на процеси (process mining), известяване при настъпване на дадено събитие и вградени аналитични възможности.
Докато лидерите се стремят да оптимизират бизнеса си, значимостта и приоритетът на показателите за ефективност ще нарастват постоянно.
Преходът от пасивно към активно проучване и анализ, насочени към конкретни моменти, процеси и приложения, ще създаде ново разбиране за ежедневните дейности, при което бизнес анализът ще определя процесите, а не обратното.
Оперативната ефективност е най-спешната цел при дигиталната трансформацията.
Лидерите ще се стремят към по-широко и по-цялостно оптимизиране на бизнес процесите. Анализът ще определя процесите, а не обратното.
До 2023 г. 40% от анализаторите и ползвателите на бизнес приложенията ще ги използват по подобие на платформите за стрийминг на музика в момента. – (по данни на Gartner)
По време на пандемията станахме свидетели на по-голямо навлизане в личното пространство на населението. Кризата предизвика сътрудничество между компании, които при нормални условия бяха ожесточени конкуренти – като Google и Apple, които обединиха усилия за проследяване на потенциално заразени лица.
Глобалните предизвикателства се преодоляват по-добре посредством сътрудничество, а не чрез съперничество. Тези стратегически съюзи често водят до иновации.
Правителствата и гигантите в сферата на изкуствения интелект знаят, че колкото по-централизирани са данните и обработката им, толкова по-благоприятна ще е почвата за машинно обучение.
Но как и къде да се използват и съхраняват данните? Къде ще се поставят границите на качествено и лоялно сътрудничество? Това са определящи въпроси в днешно време, а през 2020 г. е възможно границите да са се изместили.
Подсигуряването на вложените ресурси и познания, наличието на силна етична ангажираност и стабилното управление на данните и алгоритмите заемат ключово място при дигиталната трансформация.
Пренастройка на представите за конкуренция, наблюдение и сигурност.
Поставените въпроси за събирането и използването на данните е възможно да засилят притесненията по отношение на антитръстовите политики, етиката и поверителността.
До 2023 г. всички служители, наети за разработване и обучение на изкуствен интелект, ще трябва да демонстрират експертни познания в областта на отговорното разработване на изкуствен интелект. (по данни на Gartner)
През 2020 г. станахме свидетели на огромен скок в провеждането на уеб конференции, дистанционно сътрудничество и онлайн обучения. Дигиталният преход създаде нов свят, в който все по-рядко можем да обсъдим нещо набързо в офиса или да скицираме идея на бялата дъска в залата за срещи.
Във все по-бързо движещият се свят служители и мениджъри рядко имат време да изчакат друг да създаде дадена справка, за да вземат информирано решение.
Обединяването в една система на управлението и анализа на данни създава възможности всички звена в компанията да действат като едно цяло на всеки етап от процеса по бизнес анализи. Това ще насочи сътрудничеството, иновациите и дискусиите към самите данни.
Неизбежната дигитална трансформация предлага все повече възможности за лесни и приятни начини за съвместна работа в области, които по-рано се считаха за „скучни“ или „трудни“. Задачите за обработка на сурови данни ще станат по-ангажиращи, бързи и повтаряеми.
Отделните светове на обработващите данните и потребителите ще започнат да се сближават, а бизнес логиката ще е в основата, позволявайки на данните да се привеждат по-бързо във вид, готов за анализ.
Съвместната работа и обучението преминават онлайн.
Възникват възможности за сътрудничество между обработващите и използващите данни, което прави обработката и превеждането на данните във вид за анализ по-бърз и широкодостъпен процес.
До 2023 г. подобреното управление на данните ще намали зависимостта от ИТ специалисти за повтарящи се задачи с ниско въздействие, като по този начин ще се освободи до 20% от тяхното продуктивно време за сътрудничество, обучение и задачи за управление на данните с висока стойност. (по данни на Gartner)
Необходимостта от данни и бизнес анализи ще остане висока, тъй като те са основен елемент при осъществяването на дигиталния преход. Но COVID-19 ще е катализатор за по-голяма промяна.
По време на кризата през 2008 г. като отговор на необходимостта от по-голяма гъвкавост на бизнеса, възникна изместване на фокуса от BI решения, фокусирани върху отчетите към такива, насочени към анализа.
Компаниите запазиха своите BI инструменти от първото поколение, но инвестираха и в бизнес интелиджънс системи от второ поколение.
Драстичните промени в обстоятелствата през изминалата година отново може да доведат до нова генерация при системите за бизнес анализи.
Очакванията за Business Intelligence технологиите от следващо поколение, в допълнение към посоченото в предходните тенденции, могат да се обобщят в една фраза: преминаване от пасивност към активност.
Нарастването на допирните точки и интеграцията между управлението на данни и анализа осигуряват по-навременна и адекватна бизнес логика по цялата верига на информацията.
Това позволява на изкуствения интелект (AI) да представи възможности за ефективно сътрудничество, известия и по-навременни действия, често преди да има създадена справка.
Във времена на неизбежен дигитален преход, организациите ще търсят доставчици на технологични решения, които могат да въведат тактически действия в работните процеси, но също и стратегически да синтезират данните, да алармират по-рано от останалите, и които им позволяват да взимат по-информирани решения.
Неинтегрираните софтуерни решения все по-често не могат да отговорят на новите очаквания на потребителите.
Компаниите ще очакват Business Intelligence системи, които им помагат да преминат от пасивност към активност.
Способността на бизнес лидерите да оперират бързо с данните от приложенията, за да вземат информирани стратегически решения и да постигат високи резултати, скоро ще се разглежда не само като потенциално конкурентно предимство, но и като фундаментално изискване и норма в стратегически аспект.
Всяка организация следва да извърши Големия дигитален преход – да развива способности, които позволяват бърза реакция, по-ясно разчитане на сигналите и идентифициране на възможностите за действия.
В краткосрочен план преходът от физическа към дигитална дейност на организациите е въпрос на оцеляване, но също така е възможност за изпреварване на конкуренцията. В дългосрочен план преходът от реагиращо към проактивно действащо предприятие ще стане задължителен за постигане на успех.
Вие направихте ли своя дигитален преход?
Ще се радваме да споделите статията, ако Ви е била полезна 😊
Никой бизнес в днешно време не може да се адаптира и да поддържа конкурентоспособността си без ползването на ИТ системи. Изборът на правилното софтуерно решение и внедряването му е сложно, трудно, но критично важно решение.
В Balkan Services имаме експертни познания за бизнеса и технологиите, говорим и двата езика. Ще ви изслушаме внимателно и посъветваме за избор на точната бизнес система за вашите нужди.
Изпратете ни вашите въпроси оттук >
Balkan Services внедрява бизнес софтуер от 2006 г. и има завършени повече от 640 проекта, от които над 400 са в областта на BI системите. Следваме изпитана методология на внедряване с ясни стъпки и ноу-хау за добрите практики.
*Статията е съставена от нашия партньор Qlik