7 критерия за избор на ESG софтуер

Компаниите започват да търсят решения за ESG отчитане по различни причини, но основната е ефективното събиране на данни, което да спести ценно време и ресурси.

Основно предимство на специализираните решения за докладване на устойчивостта е, че свеждат до минимум ръчното въвеждане на данни, оптимизирайки процесите и увеличавайки производителността.

Софтуерите за ESG докладване повишават прозрачността и точността на данните, като гарантират, че информацията в отчетите е надеждна, достоверна и подготвена за одит. Те дават възможност за подобряване на изчисляването и анализа на ключовите показатели за ефективност на ESG активностите, предоставяйки ценни изводи, които спомагат вземането на информирани решения.

Но как да изберете правилното за вашата компания ESG решение?

Прочети още: Какво е ESG софтуер?

Основни критерии за избор на ESG софтуер

Има няколко ключови фактора, които трябва да вземете предвид при избор на софтуер за докладване на устойчивостта.

1. Събиране и обработка на данни

Събирането на данни е в основата за ефективните операции и по-добрата видимост. От решаващо значение е да се прецени от какви източници решението ще събира данни и доколко този процесът може да бъде автоматизиран

Съвместната работа на различни отдели, от които се изисква информация, изисква централизиран и автоматизиран процес по събиране на данни, който осигурява прозрачност за всички източници.

Важно е да се прецени и какви сертификати за сигурност притежава производителя на софтуер, за да сте сигурни къде и как се съхранява информацията.

2. Интеграция със съществуващи софтуерни системи

Възможностите за интеграция със съществуващите софтуери и инструменти в компанията също трябва да се вземат предвид. Добре е решението безпроблемно да се интегрира с другите бизнес софтуери в компанията, напр. ERP и BI системи.

3. Съответствие със стандартите

Когато оценявате дадено решение, преценете кои конкретни екологични, социални и управленски компоненти да приоритизирате и кои конкретни ключови показатели за ефективност (KPI) ще проследявате.

Проучете какви възможности трябва да има решението, за да следи избраните показатели, както и напредъка ви спрямо развиващите се стандарти и да гарантира, че сте в съответствие с най-новите разпоредби.

Прочети още: Най-важните ESG показатели за финансовите директори

4. Изтегляне на данни и ESG отчитане

Както и при събирането, извличането и отчитането на данни са от решаващо значение за целия процес на ESG докладване. Важно е да обмислите как ще изтегляте информацията и какви формати са ви необходими, например Word, PowerPoint, XBRL, XML и HTML за директно изтегляне към портали за оценка на трети страни, като CSA, CDP и др.

5. Лесно използване

Уверете се, че избраният софтуер е интуитивен и се използва сравнително лесно, за да навигирате и да използвате ефективно функционалностите му.

6. Обхват на функционалностите

Разгледайте обхвата на функционалностите на избраното решение и се уверете, че покрива целия процес на ESG отчитане – от събирането и анализа на данни, до генерирането и разпространението на отчети, вкл. и изискваното от нормативната уредба маркиране.

Цялостното решение би следвало да спести време и повиши ефективността на процеса по ESG докладване.

7. Надеждна експертна поддръжка и развитие на системата

Не забравяйте за значението на надеждната експертна поддръжка на внедреното решение.

Потърсете доставчик на софтуер, който предлага отзивчива следпроектна поддръжка, за да ви подпомогне при проблеми или нужда от развитие на системата.

Прочети още: Защо следпроектното развитие и експертната поддръжка са ключови за ефективността на бизнес софтуера

Имате нужда от подкрепа при избор на ESG решение?

Не сте сами. Много компании все още се ориентират процеса.

Не се колебайте да се свържете с нас, нашите консултанти са насреща, за да съдействат.

Balkan Services
Balkan Services

Balkan Services внедрява софтуерни решения за бизнеса от 2006 г. и има завършени повече от 720 проекта за имплементация на бизнес софтуер и изграждане на цялостна IT инфраструктура за 390+ компании. Следваме изпитана методология на внедряване с ясни стъпки и ноу-хау за добрите практики.