Информация за контакт
-
Адресул. "Екзарх Йосиф" 31, 1000 София, България
-
Телефон+359 2 980 95 99
-
Уебсайтwww.balkanservices.com
Изминалата 2020 година бе динамична и нетипична, както в икономически, така и в здравен аспект. Утвърдени компании с дългогодишна история изпитаха големи затруднения при адаптацията към новото нормално, докато по-млади и напреднали дигитално бизнеси се изправиха по-уверено пред предизвикателствата.
Не можем да предвидим кога ще настъпи следващото трансформиращо събитие, но можем да се подготвим, за да бъдем една крачка пред другите.
Процесите, на които се гледаше като част от поетапна дигитална трансформация, вече е наложително да се случат незабавно. Големият дигитален преход е критично важен и за него компаниите се нуждаят от актуални и верни данни за анализ.
За да се адаптират бързо бизнесите към непредвидени ситуации и да реагират своевременно, е необходимо да извършат два ключови прехода:
Актуалните данни са ключов елемент и за двата прехода, затова е нужно компаниите да повишат използването на аналитични подходи в цялата си дейност. За много предприятия тази необходимост става очевидна едва сега. Твърде много организации анализираха неактуални данни и не успяваха да видят цялостната картина.
Ускорената дигитализация наложи нови правила по отношение на бизнес анализите и данните. Технологичната компания Qlik – наш стратегически партньор и лидер в BI за десет поредни години в престижното проучване на Gartner за бизнес интелиджънс и аналитични платформи, очерта ТОП 10 водещи тенденции за 2021 в световен мащаб, които компаниите трябва да имат предвид. Ще разгледаме всяка една от тях в по-голям детайл.
Възможността потребителите сами да доразвиват анализа и визуализацията на данните в компанията (т.нар. self-service) ще търпи развитие. Когато няма наръчници и никой не води потребителя за ръка, бързата и интуитивна работа с аналитичните инструменти като BI системи, вече не е пожелателна, тя е задължителна.
От друга страна потребителите все повече очакват информацията да им бъде предоставяна в разбираем вид. В резултат ще нараснат възможностите за бърза визуализация на данни и предложения за готови справки на база обработени данни.
Изкуственият интелект (AI) ще играе основна роля в тази област, като осигурява предложения за готови микро справки и ще спомогне прехода от ориентирани към хората процеси към автоматизирана подготовка на справките и анализите, без необходимост от програмиране. С по-лесен и бърз достъп до актуални данни и предложения за готови справки, аномалиите могат да се откриват по-рано, а проблемите да се решават по-бързо.
Най-интуитивният софтуер ще печели.
Самодостатъчността (т.нар. self-sufficiеncy) по отношение на навременния достъп до данни и предложения за готови справки, ще залегне в проектирането на софтуерните решения.
Скорошно проучване на Gartner сочи, че 48% от служителите вероятно ще работят дистанционно най-малко за част от времето след COVID-19 в сравнение с 30% преди пандемията. (по данни на Gartner[1])
През 2020 г. ясно се затвърди значимостта на визуализацията за крайните потребители. Информацията по значими за обществото и бизнеса теми бе представяна под формата на графики и диаграми, които се възприемат лесно.
Все повече потребители осъзнават нуждата от разбирането на данните и грамотното боравене с тях. Възникват въпроси като: Как да стигнем до това, което стои зад цифрите? Как да открием взаимовръзките между данните?
Tенденцията ще бъде подкрепена от поставянето на по-голям фокус върху бизнес процесите, разширяване на контекста, в който се анализират данните, използването на универсални дейта модели (от англ. data models).
Значителен ръст в потреблението на визуализации и представянето на истории от данни…
…който ще бъде последван от повишена грамотност и
универсални правила при работата с данните.
До 2022 г. една трета от топ 2000 публични компании (т.нар. G2000) в света ще въведат официални инициативи за подобряване на грамотността за работа с данни, за да се справят с неактуалните данни. (по данни на IDC[2])
От началото на пандемията се наблюдава повишена необходимост от актуални данни в реално време. Явления с обичайно ниска динамика, като например бизнес прогнози за тримесечие, сега се правят и на по-кратки периоди.
Известията, актуализацията на данните и прогнозите ще трябва да се случват по-често. На макроикономическо равнище се наблюдаваше прекъсване на веригата на доставки за различни продукти. Пикове в търсенето на определени стоки са силно изразени по време на криза и компаниите трябва да са подготвени за тях.
Бързият и навременен достъп до актуални данни, систематизирани и готови за анализ, става критично важен за разпознаване на ранни индикации и вземане на превантивни мерки. Автоматизираните известия при настъпване на определени събития също са важен елемент за вземането на навременни и информирани управленски решения.
Необходимостта от бързо откриване на изменения в данните става още по-ключово.
Предприемането на навременни действия, базирани на данните, ще е от ключово значение за преминаване от реактивно поведение към превантивни действия.
До края на 2024 г., 75% от предприятията ще приведат в действие изкуствения интелект (AI), което ще доведе до петорно увеличение на потоците от данни и използването на системи за бизнес анализи. (по данни на Gartner[3])
С появата на COVID-19 се повиши интересът към усъвършенствания анализ, но много от съществуващите методи трудно отчитат аномалии в данните. Предвиждащите модели (т.нар. predictive) в BI системата обикновено не работят добре, ако никога не са възниквали критични изменения в данните.
Алгоритмите имат нужда от големи обеми от верни данни за минали периоди, за да изградят цялостен модел за предвиждане на бъдещето.
За точни прогнози в аналитичните подходи трябва да се постави фокус и върху стойности, които са извън обичайните диапазони. Сценариите, в които се въвеждат нестандартни входни данни, обикновено не предвиждат бъдещето, но те могат да разкрият как една система ще реагира при неочаквани събития.
Изкуственият интелект ще разкрива все повече аномалии извън предварително заложените хипотези, които могат впоследствие да се анализират от хора.
Като цяло управлението на алгоритмите е по-важно от всякога, както и произтичащият от тях анализ на сценариите, въз основа на който да се предприемат действия при необичайни събития.
Търсенето на усъвършенстван анализ се повишава, като е необходимо да се обърне внимание и на необичайните стойности на данните.
Трябва да се вземат под внимание не само новите техники за анализ, но и управлението им.
„През следващите 5 години и след това, звената в организациите, отговарящи за управление на риска, ще използват пазарни показатели и сигнали за идентифициране, прогнозиране и моделиране на неизвестни и скрити рискове, които няма да се материализират през следващите няколко години (напр. напрежение в търговията, регионални конфликти, политически промени, промени в работната сила и специфични за регионите климатични промени).“ – (по данни на Forrester[4])
За много компании през 2020 г. повишената употреба на облачни технологии и онлайн услуги беше от основно значение за поддържане на работата във виртуална среда. Това подтикна организациите да потърсят и внедрят SaaS, PaaS и други продукти от типа „aaS“ (as a service). Тези промени имаха благоприятни странични ефекти като скалируемост и гъвкавост.
Иновациите в сферата на бизнес анализите се развиват с бързи темпове, а моделът „софтуер като услуга“ или SaaS (от англ. software as a service) осигурява незабавен достъп до нови технологии, които подпомагат дигиталната трансформация.
В следващите месеци ускореният преход към SaaS ще доведе до по-голяма миграция на бази данни и бизнес приложения. Ще се затвърдят позициите на технологии, които позволяват достъп, преместване и унифициране на данни от множество източници, каквито са BI системите.
Незабавен преход към повече софтуерни решения, предлагани като услуга (SaaS).
Бизнес софтуерът с ключово значение за дейността ще бъде прехвърлен в облака, последван от приложенията.
До 2022 г. публичният облак ще е от основно значение за 90% от иновациите в областта на бизнес анализа и данните. (по данни на Gartner[5])
Кои са останалите 5 тенденции в BI и анализа на данни за 2021, вижте в продължението на статията оттук >
Ще се радваме да споделите статията, ако Ви е била полезна 🙂
В Balkan Services имаме експертни познания за бизнеса и технологиите, говорим и двата езика. Ще ви изслушаме внимателно и посъветваме за избор на точната бизнес система за вашите нужди.
Изпратете ни вашите въпроси оттук >
Balkan Services внедрява софтуерни решения за бизнеса от 2006 г. и има завършени повече от 640 проекта, от които над 400 са в областта на BI системите. Следваме изпитана методология на внедряване с ясни стъпки и ноу-хау за добрите практики.
Източници:
[1] Smarter with Gartner, 9 Future of Work Trends Post-COVID-19
[2] IDC FutureScape: Worldwide Data, Integration, and Analytics 2020 Predictions, 29 October 2019, Doc # US44802519
[3] Smarter with Gartner, Gartner Top 10 Trends in Data and Analytics for 2020
[4] Forrester, “The New, Unstable Normal: How COVID-19 Will Change Business And Technology Forever,” July 14, 2020
[5] Smarter with Gartner, Gartner Top 10 Trends in Data and Analytics for 2020