Информация за контакт
-
Адресул. "Екзарх Йосиф" 31, 1000 София, България
-
Телефон+359 2 980 95 99
-
Уебсайтwww.balkanservices.com
Автор: Илка Киселова
Senior ESG консултант, Balkan Services
В статията Какво е ESG и как да спазите регулациите за ESG отчитане в срок? споделяме подробности за европейските регулации, свързани въвеждането на задължителното нефинансово докладване за много компании. В материала са описани времевите рамки, особеностите на докладване и приложимите стандарти.
В настоящата статия няма да говорим за регулации и терминология, а за практическите и познатите аспекти на ESG, и връзката им с нефинансовото докладване.
Ще споменем и по-малко познатите аспекти, които са съществена част от доклада, но първо ще се фокусираме върху това, което вече е налично в повечето компании.
Нефинансовото докладване или ESG докладването, е докладване по въпросите за устойчивостта. Устойчивостта се разбира по различен начин от различните индустрии и предприятия.
Всяка компания, дори и да не е формулирала свое собствено определение за устойчивост, бидейки успешна и с добра репутация, има следните общи за всеки устойчив бизнес елементи:
Прочети още: Какво е ESG и как да спазите регулациите за отчитане на устойчивостта в срок?
Някои примери за информация, с която компаниите разполагат, свързани с първия елемент – околна среда (E) са:
Пример за втория елемент – социален аспект (S):
Пример за елемента корпоративно управление (G):
Преди да посочим примери за нея е важно да се отбележат следните особености:
✔ съвети от експерти в бизнес софтуера
✔ реални примери и добри практики за развитие на бизнеса чрез модерни технологии
✔ ексклузивни макро-индустриални обзори
С клик върху бутон „Абониране“ вие се съгласявате с Правилата за поверителност на „Балкан Сървисис“ ООД.
Коя информация според европейските стандарти за докладване е по-малко позната или предприятията нямат готовност да я представят в систематизиран и подходящ за одитиране формат?
Ще обясним чрез примери, които отново няма да постигнат изчерпателност поради големия обем на европейските стандарти, а целят да насочат компаниите за подхода, който биха избрали в организацията на събиране на данни.
Информацията, свързана с темата „Климат“ е свързана с необходимостта да се предоставят данни за инвентаризация на парникови газове, резултат от пряката и непряка дейност на предприятието. Важно е да споменем, че данните от комплексните разрешителни в този случай рядко биха свършили работа, защото европейските стандарти изискват прилагането на конкретна методология по одобрен протокол (GHG protocol), каквато не се прилага за комплексните разрешителни.
Друга информация, свързана с климата, е резултатът от оценка на климатичните рискове за предприятието, степента на въздействие на пряката и непряка дейност на предприятието върху климатичните промени, целеполагане за намаляване на въздействие, планове, мерки и инвестиции, свързани с тези цели и др.
Темата е ключова и за земеделския сектор заради климатичните промени и рисковете, които носят за развитието на бизнеса – засушавания, проливни дъждове, наводнения.
Има две основни причини за това.
Първата е, че големи IT компании оказват отрицателно въздействие заради количествата енергия, нужни в случаите, когато има сървъри с голяма мощност, необходимостта от тяхното охлаждане и употребата на високоемисионния фреон.
Втората е, че някои от тези компании имат възможността да влияят положително върху климата, създавайки технологични решения за измерване, анализ и управление на отрицателните въздействия върху климата.
Екипът ни е насреща, за да ви изслуша, да разбере нуждите ви и да внедри точната за вас система възможно най-гладко и ефективно.
Следващата тема, която изисква сериозни допълнителни усилия, подобни на тези за „Климат“, е „Опазване на биоразнообразието“. Отново това ще е необходимо в случай, че бъде оценена като съществена за предприятието.
Набавянето и структурирането на информацията, която се изисква за докладване по темата „Климат“, а и за други теми, често е предизвикателство за бизнеса. По тази причина в стандартите за определени въпроси е дадена възможност за отложено докладване (максимум 3 години, според типа информация и размера на предприятието), но пък има изискване компанията да оповести какви усилия ще положи за да предостави нужните данни за следващите периоди на докладване.
Прочети още: Управление на качеството – колко е важно и как го правим в Balkan Services?
Пример 1: Българско предприятие, което произвежда шоколад се снабдява със суровината какао. Тази суровина не се отглежда и добива в нашите географски ширини, а най-често в Южна Америка. „Как предприятието избира какао с устойчив произход?“ е един от основните въпроси за докладване в този сектор, тъй като оценката на съществеността изследва и веригата на стойността.
В този случай ще трябва да се представи информация за политиките за избор на доставчик и дали са включени критерии при избора, свързани с основните рискове за този регион – обезлесяване, несправедливи условия на труд, детски труд, липса на нормални условия на живот за местните общности и други.
Пример 2: Предприятие, за което водата е основен ресурс в производствената дейност, ще трябва да докладва информация по стандарта ESRS 3 „Водни и морски ресурси“.
Освен данни за количество на потребената вода, фирмата ще трябва да докладва има ли други въздействия при изхвърляне на отпадъчни води (подобно на комплексните разрешителни), какви рискове идентифицира за района, в който оперира (например риск от засушаване или риск от високо потребление и оплакване от местни общности и контролни органи, че не остава достатъчно количество за битови нужди), какви мерки взема за да намали количеството потребена вода, има ли план за прилагане на мерките в дългосрочен аспект, как ще контролира прилагането на плана и показателите за ефективността му, какви инвестиции планира и други.
Във връзка с планираните инвестиции, това е добър пример за връзка между доклада за устойчивостта и финансовия доклад, където подобен тип информация също намира приложение.
Пример 3: Голямо предприятие, което оперира в регион с висока безработица и нисък стандарт на живот и се явява основен работодател за региона, ще докладва по стандарта ESRS 3 „Засегнати общности“.
В общия случай очакването е, че това предприятие носи положителни икономически и социални въздействия в региона. За да докаже това, както и своята ангажираност в прилагането положителни мерки за влияние, предприятието следва да предостави следната примерна информация съгласно споменатия стандарт:
обяснение на общия подход на предприятието за установяване и управление на всички свои въздействия върху засегнатите общности по отношение на: икономическите, социалните, културните, гражданските и политическите права на общностите и конкретни права на коренното население. Ако пък има отрицателни взаимоотношения с местните общности, следва да докладва как това може да предизвика смущения в дейността на предприятието или да навредят на репутацията му, както и какви мерки предприятието ще предприеме за да намали или отстрани тези ефекти.
Важно е да споменем, че освен наличните ESRS стандарти, компаниите могат да докладват и друг тип информация, типична за сектора и условията, в които оперират.
Пример за съществена тема, която е типична за фарма сектора: Фармацевтична компания, която не извършва производствена дейност, а основно представителна, търговска или дистрибуционна, има съществено влияние върху достъпа на животоспасяващи медикаменти за населението. Това е въпрос, който не би бил приложим за финансовия сектор например, а също така няма изготвени стандарти по тази тема. Все пак тя касае възможността за положителни въздействия върху обществото и подкрепя една от глобалните цели на ООН за устойчиво развитие „Добро здраве и благополучие“.
Информацията, която ще предостави прозрачност за усилията на компанията по отношение на устойчивостта в достъпа на лекарства, е обяснение по следните въпроси:
В заключение на изброените примери подчертаваме следните изводи:
Информацията, която се докладва не може да се „препише от компания другарче“ от същия сектор. Също както не можем да се препишем финансов отчет, стойност на активи и подход за управление на паричните потоци. Може да се заимства практика на оценка и ангажираност, както и да се намери сходство в политики и ключови показатели за успех, но докладът винаги е строго индивидуален, а всеки елемент от него е предмет на одит.
Никой бизнес в днешно време не може да се развива и да бъде конкурентен без ползването на ИТ системи. Изборът на точното софтуерно решение и внедряването му е сложно, трудно, но критично важно решение.
В Balkan Services имаме експертни познания за бизнеса, технологиите и законодателството, владеем и трите езика. Ще ви изслушаме внимателно и посъветваме за избор на точната бизнес система според вашите нужди.
Balkan Services подкрепя бизнесите по пътя им към дигитална трансформация от 2006 г. досега. Вече помогнахме на над 390 компании да дигитализират своя бизнес чрез внедряване на утвърдени софтуерни решения и управление на ИТ инфраструктурата.