Информация за контакт
-
Адресул. "Екзарх Йосиф" 31, 1000 София, България
-
Телефон+359 2 980 95 99
-
Уебсайтwww.balkanservices.com
През последните години една от водещите теми в бизнес средите е тази за облачните технологии. Те ли са наистина бъдещето, доколко е сигурно данните ни да са в облака, какво печелим в замяна на инвестицията си и не е ли много рисковано фирмената информацията да е в облака са само част от многото въпроси, които се дискутират.
Като че ли компаниите гледат предимно как технологиите влияят на техния бизнес – как той може да бъде оптимизиран, разходите намалени и рисковете съобразени, и фокусирайки се върху това, оставят на заден план въпроса как технологиите променят поведението на клиента, независимо от това дали компанията е B2B или B2C.
Затова ще разгледаме тенденции в две направления – външни и вътрешни за компанията, а вие ще прецените за вашия бизнес дали е облак, мъгла или цунами.
Всички знаем, че интернет, социалните мрежи, Google и др., дават много голяма сила на клиента. Ако до преди години компаниите са били предимно продуктово ориентирани, фокусирайки се върху това да изтъкнат предимствата и уникалността на това, което продават, то в момента се наблюдава една друга тенденция – ориентиране към клиента. Това далеч не значи, че до сега никой не е обръщал внимание на нуждите на клиентите си.
Промяната идва от това, че достъпът до информация навсякъде и по всяко време, който клиентът има (благодарение на блогове, социални мрежи, търсачки и т.н.) му дава „супер сили“. Още преди да стигнем до него, той знае какво има на пазара, как е оценено от другите потребители, кои са алтернативите, колко струват, така че ние вече трудно ще го грабнем с една, макар и вдъхновяваща реч, колко уникални сме ние и какви велики неща правим.
Клиентът вече е много по-информиран, взискателен и нетърпелив и единственият начин да го спечелим, е да разберем дори преди него самия, от какво има нужда. Звучи ужасно трудно и невъзможно, но слава Богу, когато технологиите дават силни оръжия в ръцете на клиента, те дават и щитове в ръцете на компаниите.
Това са Customer Relationship Management или на кратко – CRM решенията.
Не би било честно клиентът да може да разбере всичко за нас и нашите продукти (дори и неща, които не ни се иска да се разбират), а ние да не можем за него. CRM-ът ни дава възможност да изградим един невероятно подробен и точен профил на клиента.
С един клик на мишката ние можем да разберем кога е бил в магазина ни (физически или online), от какво е имал интерес, какво е купил, какви са интересите му.
Някои системи дори се свързват с видео наблюдението на магазина и в момента, в който някой стар клиент прекрачи прага, системата разпознава лицето му и автоматично генерира информация за предишни покупки, интереси в социалните мрежи (всъщност цялата му публична информация от социалните мрежи) и вашият продавач – консултант държи това в ръцете си. Да вземем за пример магазин за дрехи.
Вие влизате за втори път там и на вратата ви посреща усмихната девойка, поздравява ви по име и ви пита удобен ли ви е бил зеления панталон, който сте си купили преди два месеца. Звучи леко стряскащо, но е нещо, което вече се случва.
И всичко това, разбира се, е в облака. Каквото и да си говорим за тенденции в технологиите, няма как да не заговорим и за облака. За да бъде актуална и достъпна информацията в реално време, тя няма как да е на физически сървър.
Когато Вашите системи са облачни, всяка промяна по данните се отразява на момента и който и да поиска да направи справка, от която и да е точка на света, би могъл да го направи, стига да сте му дали достъп.
Неслучайно ръстът на продажбите при on-premise софтуерите е от 10% до минусови стойности, а при облачните решения или така наречените SaaS (Software as a Service), ръстът в световен мащаб надвишава 40% (http://growthprocess.com).
Облачните бизнес решения дават един наистина цялостен поглед върху всички ключови аспекти. Освен по-рано споменатия CRM, който е предимно ориентиран към връзките с клиенти, доставчици и партньори, изключително важни са и другите бизнес решения като ERP и Business Intelligence.
Те дават „единната истина“ за продажби, производство, счетоводство, под формата на лесни за ползване анализи и графики и правенето на справки става лесно като детска игра.
Най-голямата полза от тях е, че се взимат навременни и информирани решения на базата на актуална информация, а на мениджмънта му остава време за изготвянето на стратегии, вместо то да се губи в обработката на информацията.
Промените породени от развитието на технологиите са нещо с което ако вече не сме свикнали е време да свикнем. За да продължим напред е изключително важно да използваме цялата информация, която имаме на разположение – в и извън компанията ни.
Ако в заключение трябва да дадем своя отговор на въпроса дали бизнес софтуерът е облак, мъгла или цунами, бихме дали следното определение – И трите!
Мъгла е със сигурност, докато не се убедите в ползите и не изясните целите и бизнес процесите си. Също така е със сигурност в облака – няма как да се върнем към писането на ексел или към това да имаме достъп до информацията си само, когато сме във офиса, но повече от всичко е цунами.
Светът е вече едно глобално село, поведението на клиентите се променя, конкурентите в световен мащаб се променят, няма как тази вълна да ни пропусне, така че е хубаво да намерим доверен партньор и да хванем вълната!
Balkan Services подкрепя бизнесите по пътя им към дигитална трансформация от 2006 г. досега. Вече помогнахме на над 270 компании да дигитализират своя бизнес чрез внедряване на утвърдени софтуерни решения и управление на ИТ инфраструктурата.
Търсите решение за оптимизация и управление на бизнес процесите?
Свържете се с нас за безплатна консултация оттук >