Информация за контакт
-
Адресул. "Екзарх Йосиф" 31, 1000 София, България
-
Телефон+359 2 980 95 99
-
Уебсайтwww.balkanservices.com
В първата част на статията, посветена на облачните системи за бизнес анализи (т. нар. BI системи), разгледахме тяхната същност и предимства.
Втората част е посветена на това как една компания да избере подходящата за нея облачна Business Intelligence (BI) система.
Не всички облачно базирани BI платформи са еднакви. Важно е една организация да избере подходящото решение за анализи, което най-точно да отговаря на нейните бизнес нужди.
Прочетете още: Облачни системи за бизнес анализи – същност и предимства [част 1]
Много платформи твърдят, че са облачни, но използването им изисква локално базирана инфраструктура. Ако изготвянето на бизнес анализи налага наличието на локален софтуер, то системата не е изцяло облачно базирана.
Реализацията в облачна среда намалява риска за сигурността, като премахва необходимостта от създаване на локални копия на данните.
„Истинският“ доставчик на облачно базирани BI системи отговаря за поддръжката, инфраструктурните разходи, автоматичните актуализации и възстановяване при евентуални загуби на данни. Това спестява значителни вътрешни разходи на компанията, а служителите успяват да се фокусират върху анализа на данни, а не върху изготвянето на справки и репорти.
Прочетете още: Какво представляват облачните технологии – същност, предназначение, ползи
Много компании вече използват мулти-облачна среда за своите приложения и системи. За да отговарят на изискванията за сигурността, може да се наложи някои инструменти за анализ на данни да бъдат на локални сървъри или във виртуален частен облак.
С правилното разпределение на бизнес софтуера се осигурява висока степен на гъвкавост при изготвянето на бизнес анализи, със системи в среда по избор на компанията.
Много вендори на SaaS (Software As A Services) решения задължават своите клиенти да прехвърлят фирмените си данни в техния облак. Преместването може да се окаже времеемко и скъпо, а при миграцията на данни понякога възникват забавяния, загуби или други предизвикателства.
Компаниите е добре да потърсят BI решение, което им позволява да съхраняват данните си в най-удачното и ефективно за организацията място.
Като при всеки облачно базиран софтуер, приемането му от служителите е от ключово значение за неговото ефективно използване. Организациите могат значително да улеснят служителите си като изберат облачна система за бизнес анализи, която притежава само един възможен начин за вход (login).
Администраторите и ИТ ръководителите също се нуждаят от опростен начин за управление на анализа на данни. Добре е те да могат да управляват цялото внедряване на системата от една конзола за управление и ако се наложи, лесно да променят модела на внедряване по всяко време.
Прочетете още: BI – скритият служител
Не всички облачно базирани BI системи изискват специфични технически умения за използването им. Най-добрите облачни решения за бизнес анализ дават на потребителите лесен достъп до данни чрез каталог с опростен потребителски интерфейс, където те могат да избират и набавят нужните им за анализа данни, както и лесно и бързо да откриват взаимовръзки.
Добрите облачни BI решения позволяват бързото и лесно получаване на изводи и вземане на решения, позволявайки на потребителите да изследват и анализират данните си в различен контекст.
Повечето инструменти за анализ на данни имат предизвикателства с производителността. Това е така, защото са базирани на заявки, ограничавайки потребителите до предварително определени пътища до самите данни.
Компаниите могат да потърсят високоефективно облачно BI решение, което осигурява бърз и лесен достъп до анализи и справки, дори когато се използва едновременно от голям брой потребители. Допълнителна полза е, ако капацитетът за мащабиране на системата във всяка посока е ясен и бърз.
Възможностите на изкуствения интелект (от англ. Artificial Intelligence) стават все по-неразделна част от бизнес анализите и различните BI системи ги използват по различен начин.
Организациите могат да се ориентират към бизнес интелиджънс система, която използва AI, за да подобри потребителското изживяване с функционалности като предложения за справки на база изградения модел на данни и взаимодействия на естествен език.
Тези възможности предоставят на потребителите най-доброто от двата свята: машинен интелект, който увеличава човешката експертиза и разбиране.
Прочетете още: 10 BI тенденции за 2022 – настъпва ли краят на конкуренцията, каквато я познаваме?
Автоматизацията е друго предимство, което значително съкращава времето за генериране на анализи и справки, и увеличава възможността за извличане на изводи от данните.
Изкуственият интелект ускорява извличането на изводи чрез автоматизация на комбинирането на набори от данни, подготовката и трансформирането на данни, както и изготвянето на широк набор от справки и визуализации.
От лаптоп до смартфон, най-добрите облачни системи за бизнес анализ предоставят на потребителите консистентно и изчерпателно изживяване.
Това включва възможността за анализ и споделяне на данни от всяка точка на света, по всяко време и от всяко устройство, само с наличието на интернет и браузър.
Облачната BI система е добре да позволява лесно задаване и промяна на правата за достъп, така че фирмените данни да останат защитени и само правилните хора да могат да работят с тях.
Когато една компания оценява преминаването към SaaS платформа, важно е да знае, че доставчикът на услуги следва отворени и одитирани процеси за контрол на сигурността.
💡 Съвет: Проверете дали доставчикът притежава следните сертификати за сигурност:
За максимално удовлетворение на нуждите си от бизнес анализи, повечето организации използват комбинация от типове облаци и доставчици.
Кои са 4-те основни опции за съхранение на данни?
При този подход данните се съхраняват на локален хардуер (сървъри или компютри), който обикновено се настройва и поддържа от компанията.
Организации с изключително чувствителни данни, като банки или медицински организации, понякога избират локално решение за максимална сигурност.
Поставени зад защитна стена, частните облачни услуги и хардуер са делегирани само на една компания, която осигурява повишено ниво сигурност и контрол на данните.
Както при on-premises (локални), организациите с изключително чувствителни данни може да изберат частен облак отново с цел повишена сигурност.
Този модел се характеризира с по-висока производителност и управляемост, и по-ниски разходи.
Услугите се споделят от множество компании, но данните и приложенията на всяка компания са скрити едни от други.
Много организации използват микс от различни публични, частни и дори локални подходи за оптимизиране на сигурността, мащабируемостта и разходите си.
Най-добрите решения за анализ позволяват този подход и по този начин организациите могат да избират кои данни къде да се съхраняват и къде се извършва анализът.
Прочете още: Какви са разликите между публичен, частен и хибриден облак
Най-добрата в своя клас архитектура за Business Intelligence (BI) със self-service възможности е само една от причините, поради които Qlik Sense се превръща в еталон за BI система от следващо поколение.
Единственият по рода си асоциативен аналитичен механизъм и усъвършенстваният AI дават възможност на служителите на всички нива свободно да анализират данни, да правят по-големи и точни открития и изводи, и да разкриват връзки и прозрения, които не могат да бъдат получени с помощта на други инструменти за анализ.
С Qlik Sense компаниите поддържат широк спектър от възможности за бизнес анализи, давайки възможност на всеки в организацията да взема информирани и навременни решения.
Прочетете още: Qlik Sense – мощен аналитичен инструмент в ръцете на бизнеса
Ще се радваме да споделите статията, ако ви е била полезна 🙂
В Balkan Services разполагаме с експертни познания за бизнеса, технологиите и законодателството, владеем и трите езика. Ще ви изслушаме внимателно и посъветваме за избор на точната бизнес система за вашите нужди.
Balkan Services внедрява софтуерни решения за бизнеса от 2006 г. и има завършени повече от 660 проекта, от които над 400 са в областта на BI системите. Следваме изпитана методология на внедряване с ясни стъпки и ноу-хау за добрите практики.