Информация за контакт
-
Адресул. "Екзарх Йосиф" 31, 1000 София, България
-
Телефон+359 2 980 95 99
-
Уебсайтwww.balkanservices.com
Гост-автор: Людмил Стойчев
CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., независима агенция за пазарни и бизнес изследвания
В първата част на статията разгледахме основните предимства на облачните ERP решения, за кои бизнеси са най-подходящи и какво е предлагането им в България.
Сигурно имате колебания, че няма все още търсене и място за толкова компании на пазара. Ами вижте само до момента клиенти от колко индустрии са преминали вече на облачен софтуер за управление на бизнеса.
Бенчмаркът на работещите индустрии в България, разработен от CBN* на база Eurostat NACE Rev.2, съдържа общо 19 индустрии.
В 11 от тях има инсталирани и работещи облачни ERP.
🔸 Админитративни и спомагaтелни дейности
🔸 Строителство
🔸 Образование
🔸 Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива
🔸 Финансови и застрахователни дейности
🔸 Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения
🔸 Преработваща промишленост
🔸 Професионални дейности и научни изследвания
🔸 Транспорт, складиране и пощи
🔸 Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване
🔸 Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети
©2022 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
А само в производствената индустрия [Manufacturing] в цели 11 (от общо 24) индустриални сектора „работят“ облачни ERP системи.
🔸 Производство на химични продукти
🔸 Производство на кокс и рафинирани нефтопродукти
🔸 Производство на компютърна, комуникационна техника, електронни, оптични продукт
🔸 Производство на електрически съоръжения
🔸 Производство на метални изделия, без машини и оборудване
🔸 Производство на хранителни продукти
🔸 Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение
🔸 Производство на изделия от други неметални минерални суровини
🔸 Производство на текстил и изделия от текстил, без облекло
🔸 Производство на облекло
🔸 Производство на дървен материал и изделия от дървен материал и корк, без мебели
©2022 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Ето, че за всеки бизнес с наличен ERP софтуер за управление на бизнеса вече се предлагат промени, които засягат или скоро ще го засегнат – облачни решения! 2021 година постави на дневен ред този нов казус.
Дали облачна ERP система ще е по-подходяща за вашия бизнес? И като общи разходи за собственост, нови функционалности, нови конкурентни предимства? Дали ако изостанете в това технологично отношение конкуренцията няма да ви изпревари, използвайки новите инструменти за дигитализация.
Например, бихте ли се замислили (ако имате необходимост) за цената и скоростта на инвестицията в електронен магазин – къде ще ви е по-изгодно – облачна ERP спрямо on-premise системите? Ако в този магазин утре искате и финтех услуги като например незабавно разплащане или другите набиращи скорост услуги от вида първо получавам, после плащам отложено? Или пък бързо интегриране с нов CRM и BI система?
Ключовите въпроси – налага ли се и кога е необходимо да смените вашата ERP система, в която сте инвестирали сериозни финансови ресурси и усилия на екипа?
Отговорът няма как да е лесен. Според нас е необходимо да се изследват поне две основни теми, свързани с размера на бизнеса ви и ръста през последните поне 5 години, както и направленията, в които се развивате или имате намерение да инвестирате.
Дали вашата налична ERP система ви осигурява вече необходимата функционалност?
Прочетете още: Какво представляват облачните технологии – същност, предназначение, ползи
За да вземете решение е необходимо проучване и анализ на пазара. Биха ви помогнали данни и примери за успешни инвестиции в облачните технологии, вече реализирани в страната? Ето какво подготвихме за вас.
Базата данни с ERP инсталации на CBN показва, че към средата на 2021 подменените ERP системи са едноцифрено число в % от всички.
Най-активен в преминаването към облачни решения е средният бизнес (50-250 заети) в България с дял от 38% от подменените on-premise с облачни ERP решения.
Прави впечатление активността на малкия бизнес (10-50 заети) с неговите 28%.
Тук трябва да отбележим, че едрият бизнес (250+ заети) с дял от 26% е със значително по-голяма тежест в собствената си категория, защото големите предприятия са много по-малко на брой от средните и малки компании в страната.
©2022 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Прочетете още: Максимизиране на ползите от ERP – как го правят големите компании?
По отношение на основния тип на бизнеса се оказва, че до момента производителите в България са най-активни в преминаването към облачни ERP системи с дял от 44%, изпреварвайки търговските компании с дял от 33%, а накрая остават бизнесите в сферата на услугите с 23 % дял от всички.
©2022 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
CBN наблюдава конкуренцията в ERP бизнеса още от самото начало през 1996 г., но толкова много вендори и интегратори, борещи се за вниманието на клиенти до сега не е имало, независимо от кризисната 2020 г.
Нещо повече.
Промените, които се случиха в смяната на собствеността и финансови резултати на ключови компании от сектора през 2021, както и заявените намерения за поява на нови играчи през 2022, прави динамиката още по голяма.
74 %. Това е структуроопределящото число за една от най-големите възможности за развитие на ERP пазара в България.
Защото 74 % от инсталациите в страната** са на 5 и повече години.
Това са хиляди клиенти в страната, които ще имат възможност да преценят и да инвестират в облачни ERP решения за управление на бизнеса си.
Прочетете още: Защо Viscom избра облачната ERP система NetSuite за цялостно управление на бизнеса [case study]
ERP системите са една от основите за дигитализация на бизнеса. Промяната в този сегмент в световен план вече е факт и процесите започват бързо да се налагат и в България. Големите вендори инвестират в облачни технологии и едва ли има връщане назад.
Защо да чакате?
Не пропускайте да прочетете и част 1 на статията оттук >
Всички данни в статията са от независими изследвания на агенцията. За повече информация посетете http://blog.cbn-bulgaria.com.
** Източник: блогът на CBN
ЗА АВТОРСКО ПРАВО И РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ
Тази публикация – част или цялата, не може да бъде копирана, препечатвана и/или разпространявана от частни и/или юридически лица, медии и/или електронни сайтове без изричното писмено разрешение на авторите. В противен случай на нарушителите ще им бъде потърсена отговорност по Закона за авторското право и сродните му права.
©2022 CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.